Зміни у сфері правил дорожнього руху: що нового?

23.11.2015статті


Дана стаття буде присвячена основним нововведенням, які мають місце у сфері дорожнього руху. Слід відзначити, що більшість із них стосується порушення правил дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, про які мова буде йти далі.

Одне з основних нововведень – це поява такого виду адміністративного стягнення як штрафні бали. Кожній особі, яка має право керувати транспортним засобом, щороку нараховується 150 балів. У разі вчинення правопорушення відповідна кількість балів відраховується від загальної кількості балів. Так, наприклад, за перевищення швидкості більш, ніж на 20 км/год, порушення вимог дорожніх знаків може нараховуватися 50 штрафних балів. Якщо ж штрафні бали закінчуються, то буде нараховуватися штраф вже у грошовому вигляді. При цьому звертаємо увагу, що штрафні бали не накопичуються, якщо особа їх не використає протягом року.

Окрім цього, акцентуємо Вашу увагу, що у разі вчинення адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, які зафіксовані в автоматичному режимі, протокол про таке порушення не складається, а справи розглядаються за місцем оброблення та обліку відповідних порушень. Водночас особа за бажанням може отримувати інформацію про зафіксовані в автоматичному режимі порушення за допомогою повідомлень на мобільний або електронної пошти, якщо вона звернеться з відповідною заявою до відповідного підрозділу МВС.

Говорячи про зміни, які стосуються правил дорожнього руху, також необхідно зазначити і про заохочувальні та каральні заходи для виконання постанови про адміністративне правопорушення. Так, передбачено, що якщо особа платить штраф у розмірі 50% протягом 5 банківських днів з дня вручення постанови, то остання вважається виконаною. При цьому слід відзначити, що зараз вже передбачається можливість сплати штрафу на місці, але тільки за допомогою безготівкових платіжних пристроїв. Якщо ж особа не сплатить штраф протягом 30 днів, то стягується пеня у подвійному розмірі. При цьому якщо у подальшому такий штраф буде стягуватись у примусовому порядку, тобто за допомогою органів Державної виконавчої служби, то пеню все рівно необхідно буде сплачувати.

Пам’ятайте, що за загальним правилом особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, за правопорушення правил дорожнього руху, які зафіксовані в автоматичному режимі, є власник транспортного засобу. Власник авто не відповідає за правопорушення, якщо:
• право володіння та користування транспортним засобом було передано іншій особі за договором найму (оренди), лізингу, прокату або іншій підставі відповідно до закону чи договору;
• ним надана інформація, що транспортний засіб вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать його транспортному засобу;
• протягом 14 днів з моменту отримання постанови про накладення адміністративного стягнення за відповідне правопорушення особа, яка фактично керувала транспортним засобом на момент вчинення вказаного правопорушення, звернеться особисто або за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку до уповноваженого підрозділу Національної поліції із відповідною заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та згоди на притягнення до адміністративної відповідальності.

Також окремо хочемо відзначити, що з набуттям чинності Законом України «Про Національну поліцію» залишилось тільки 9 причин зупинки авто:
1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Такої підстави як "проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом", яка давала можливість зупинити будь-яке авто, вже немає, що не може не тішити.
Також пам’ятайте, що якщо поліцейський Вас зупинив, він зобов’язаний Вам повідомити причину зупинки з детальним описом підстави зупинки.

Сподіваємось, що наша стаття допомогла Вам дізнатися основні нововведення, які запроваджені у сфері дорожнього руху. Бажаємо, щоб такі відомості Вам знадобились тільки для інформації, і не використовувались Вами на практиці.