Стягнення аліментів на дитину з іноземця, який проживає за кордоном: таке можливо?

08.10.2015статті


Сьогодні ні у кого вже не викликає подив одруження з іноземцем. Добре, якщо сімейне життя складається щасливо. Але, на жаль, не всі історії мають щасливе продовження. І, як наслідок, переважно для жінок це породжує проблеми, пов’язані з утриманням дітей після розлучення. Тому багато з них задумуються над питанням: чи можливо стягнути аліменти з батька дитини, якщо він проживає за кордоном? Переважна більшість відразу ж розчаровуються і опускають руки, бо вважають, що це неможливо. Проте, така позиція є помилковою. Стягнути аліменти на дитину з іноземця, який проживає за кордоном, можна. Так, це не просто і це займає багато часу. Але стягнення аліментів не завжди є легким і швидким, якщо йдеться про громадянина України, а тому потрібно захищати свої права та права своєї дитини. Власне у цій статті ми розглянемо можливі шляхи стягнення аліментів з іноземця, який проживає за кордоном.

Слід відзначити, що за загальним правилом є два способи стягнення відповідних коштів, про які ми розповімо детально:
1. Звернення з позовом до українського суду.
2. Звернення з позовом до суду країни, в якій проживає іноземець.

Для стягнення аліментів на території нашої країни, необхідно звернутися з відповідною позовною заявою до суду за своїм місцем проживанням. Такий позов повинен бути складений відповідно до встановлених законодавством вимог, про які ми неодноразово говорили в попередніх статтях.
Хочемо відразу наголосити, що відсутність інформації про місце проживання відповідача не є проблемою. В такому випадку, у позові можна вказати його останнє місце проживання, яке було Вам відоме. В таких категоріях справ суд у встановленому порядку розшукує особу, і встановлює її місце проживання.
Також, крім іншого, рекомендуємо заздалегідь піклуватись про певні клопотання, для виконання яких необхідно буде звернутися до органів іноземної країни. Це є доцільним з точки зору економії часу, зважаючи на те, що позов з усіма додатками, а також судова повістка, будуть надсилатися відповідачеві за допомогою судових доручень українського суду через відповідні інстанції. Зверніть увагу, що можлива й така ситуація, коли суд поцікавиться Вашою можливістю щодо здійснення перекладу відповідного доручення. Ми радимо, при можливості, завжди сприяти якомога швидшому розгляду справи та уникненню затримок.

Одразу хочемо відзначити, що отримати позитивне рішення по справі у вітчизняному суді, - це тільки півсправи. Щоб реально отримувати аліменти, необхідно розпочати його виконання на території держави, в якій проживає іноземець. Спростити таку процедуру була покликана Конвенція про стягнення аліментів за кордоном. До неї приєднались багато країн, серед яких Великобританія, Італія, Польща, Німеччина, Іспанія та ін. Зверніть увагу, що в даній статті буде роз’яснений порядок виконання рішення саме в країнах-учасниках даної Конвенції. Якщо між Україною і державою, де проживає іноземець, підписаний окремий договір, який регулює дане питання, то його положення будуть застосовуватись для врегулювання усіх процедурних питань.

І так, для того, щоб виконати рішення українського суду на території іноземної держави, необхідно звернутись до відповідного органу Міністерства юстиції України за своїм місцем проживанням з клопотанням про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном. Таке клопотання має містити наступну інформацію:
• повне ім'я відповідача, його дата народження, громадянство та усі відомі адреси, за якими він проживав протягом останніх 5 років, рід занять і місце роботи а, по можливості, бажано також надати фотокартка;
• наявні відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі відомі дані щодо належного йому майна;
• будь-яку іншу інформацію, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника або виконанню клопотань, та таку, яка визначена відповідною іноземною державою як обов’язкова.
Одразу застерігаємо, що панікувати через те, що Ви не знаєте, яка інформація визначається іноземною державою як необхідна, не потрібно. Міністерство юстиції України буде перевіряти подане Вами клопотання і, за потреби, Вам повідомлять про необхідність надати інші відомості.

Окрім цього, до клопотання додаються деякі з таких, належним чином оформлених судом, що постановив рішення, документів:
• копія судового рішення;
• довідка про те, що рішення набрало законної сили;
• довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
• довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
• копія журналу судового засідання, під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті;
• фотокартка позивача.

Звертаємо увагу, що форма клопотання визначається Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 29.12.2006 р. № 121/5. Такий документ заповнюється українською мовою, до нього додається переклад офіційною мовою держави, на території якої проживає відповідач. Необхідність здійснення перекладу стосується також усіх документів, які додаються.
Після подачі Вами клопотання, Міністерство юстиції України зобов’язане протягом місяця надсилає його до відповідного органу іноземної держави та повідомити Вас про результати розгляду.

Ознайомившись з першим способом стягнення аліментів з іноземця, пропонуємо розглянути також альтернативний: звернення до суду іноземної держави. Для цього, знову ж таки, необхідно звернутися до Міністерства юстиції України із заявою про стягнення аліментів на підставі згаданої вище Конвенції. І навіть оформлення такої заяви здійснюється відповідно до вимог тієї ж Інструкції. Обов’язковими елементами такої заяви є:
• інформація, аналогічна з поданою в клопотанні;
• відомості про фінансові та сімейні обставини позивача, у тому числі, довідка про його доходи;
• засвідчена копія документа, що підтверджує ступінь родинних зв'язків між відповідачем та дитиною, зокрема, свідоцтво про народження, рішення суду про встановлення батьківства тощо;
• фотокартка позивача;
• нотаріально засвідчене доручення, яке уповноважує відповідний орган іноземної держави діяти від імені позивача, або інформація про будь-яку іншу особу, уповноважену діяти від імені позивача.

Така заява і додані до неї документи, а також їх переклади, Міністерством юстиції України надсилає протягом одного місяця відповідному органу іноземної держави та знову ж таки повідомляє Вас про результати її розгляду.

Підсумовуючи, варто сказати, що процес стягнення аліментів на дитину з іноземця, який проживає за кордоном, сьогодні є достатньо складним. Він не залежить від способу, обраного для захисту своїх прав і покликаного забезпечити якомога кращий розвиток дітей. Самотужки, без допомоги спеціалістів, досягнути результату в таких справах є нелегким завданням. Крім іншого, це також через те, що кожен описаний варіант залишає за собою дуже багато запитань та ризиків, при цьому вони не дають змоги здійснювати достатній контроль за тим, що відбувається. А складність передбачити велику кількість деталей не дозволяє детально прогнозувати час, необхідний для вирішення справи, та гарантувати її вирішення взагалі.
Проте, нам варто бути сильними, і робити все заради майбутнього наших дітей. Бо сьогодні усе в наших руках, і ми повинні подарувати дітям завтра.